2016/8/31/-Ladies Stableford

LADIES – Captains V’s President Day (Stableford)

  1. Barb Stinchcombe  34
  2. Isobel Oliver            33
  3. Helen Garylard        32
  4. Deb Nicholls             30
  5. Sue Holmes              29  on c/b from Chris Angus  29
  • NTP 3rd – Chris Angus
  • NTP 8th (second shot) – Janet Barras

Presidents team  221 defeated Captains Team 213

 

2016/8/24/-Ladies Spring Cup

LADIES – 1st Round Spring Cup, Rene Austin Brooch Qualifying.

  1. Rhonda Fatone   94-16-78
  2. Deb Nicholls       91-11-80   on c/b
  3. Chris Spencer    108-28-80   on c/b
  4. Sue Holmes          92-12-80
  • Putting – Deb Nicholls  23
  • NTP 8th (2nd shot) – Sue Holmes

Rene Austin Qualifier – Rhonda Fatone.

Next Week – Stableford – Captain V’s President’s Day

2016/8/20/-Mens Stroke

Men –  Local Tournament – 18 Holes Stroke

  1. David Brown  94-18-76
  2. Bob Keane  103-24-79 on c/b
  3. Russell Lymer  98-19-79
  4. Phil Morgan  96-16-80 on c/b
  5. Stephen Wemyess  89-9-80
  • 9 Out – Russell Lymer  45-9.5-35.5
  • 9 In  –  Phil Morgan  44-8-36
  • NTP 3rd – Bob Keane

Winner of the Stephen Gray Cup for the Men’s Local Tournament – David Brown

2016/8/20/-Ladies Stroke

LADIES – Local Tournament – 18 Holes Stroke

  1. Lesley Johns  104-20-84
  2. Sue Holmes  97-12-85
  3. Chris Spencer  -114-28-86
  4. Rhonda Fatone  103-15-88
  • 9 Out – Chris Spencer  53-14-39
  • 9 In  –  Sue Holmes  49-6-43
  • NTP 3rd – Chris Spencer
  • NTP 8th – Chris Spencer

Winner of the Stephen Gray Cup for the Local Tournament – Lesley Johns.

 

2016/8/17/-Ladies – Pinehurst & Final Round Singles Knockout

LADIES – Pinehurst  & Final Round Greta Volum Singles Knockout

Pinehurst Results

  1. Lesley Johns & Isobel Oliver  98- 18 1/8 – 79 5/8
  2. Glenise Stevens & Vicki Renick  107 – 27 – 80
  3. Deb Nicholls & Sascha Bruenjes  93 – 12- 81
  4. Ann Lynch & Doreen Humphryis  98 – 16 1/8 – 81 7/8
  • NTP 15th Deb Nicholls.
  • Winner of the Greta Volum singles Knockout – Sue Holmes on the 18th from Janet Barras

NEXT SATURDAY – Club Local Tournament, all members encouraged to enter.

Report 11.30 for a 12.00 start.  All Members please bring a plate of afternoon tea.  

Ladies and Men

2016/8/17/- Mens Stroke

 Men –  Stroke 

  1.  J. Smigowski  90-18-72
  2.  J. Croft  104-29-75
  3.  T. Lee  94-17-77
  • Longest Drive Men,  J. Smigowski

NEXT SATURDAY – Club Local Tournament, all members encouraged to enter.

Report 11.30 for a 12.00 start.  All Members please bring a plate of afternoon tea.  

Ladies and Men

2016/8/10/-Men’s and Ladies Mixed Stableford

Stableford – Mixed Event – Secret Partners

Best Ladies scores

  1. Sascha Bruenjes  35
  2. Robyn Erwin  31 on c/b
  3. Glenise Stevens 31
  4. Sandra Hofmaier 30 on c/b
  5. Helen Gylard 30

Best Men’s scores

  1. David Brown 28 on c/b
  2. Ross Pickert 28
  3. John Croft. 24 on c/b
  4. Tom Lee 24

Secret Partners

  1. Sascha Bruenjes & Tom Lee. 59
  2. Helen Gaylard & David Brown 58
  3. Robyn Erwin & John Croft 55
  • NTP 3rd Tom Lee
  • NTP 8th Sascha Bruenjes

Members please note  –  The Local Tournament this year will be held on Saturday 20th August 2016.  

This year it will be 18 holes, and 12.00 start.  This differs from the Fixture Book, changed due to lack of numbers.  Please report to enter no later than 11.30am.

ALL PLAYERS PLEASE BRING A PLATE OF AFTERNOON TEA TO SHARE.

2016/8/7/- Inverleigh Golf Club Open Results

INVERLEIGH OPEN RESULTS

Friday 5th August, Ladies Day, Stroke

A Gross (Champion)       J. Barras (Inverleigh) 88

A Nett                                   S.Bruenjes (Inverleigh 97-23-74

B.Gross                               C.Angus (Beeac) 106

B.Nett                                   G.Stevens (Inverleigh) 114-38-76

NTP 3rd                                 C.Jolley (Ocean Grove)

 

Saturday 6th August, Mens 27 Holes, Stroke

A.Gross (Champion)       B.Dunn (East Geelong) 113

B.Gross                                                D.Armstrong (Bannockburn) 119

C.Gross                                                G.Rigby (Winchelsea) 135

Best Nett Overall                               L.Bath (Winchelsea) 99.5

18 Hole Nett A Grade                        M.Kennedy (Barwon Valley) 78-3-75

B Grade                                                T.Sauni (Bannockburn) 80-9-71

C Grade                                                H.Worden (Beeac)

9 Hole Nett A.Grade                          M.Pye (Buninyong) 37-2.5-34.5

B Grade                                                A.Joyce (Bannockburn) 40-6.5-33.5

C Grade                                                T.Hedley (Barwon Valley) 38-8-30

  • NTP 8th             R.Dalton (Bannockburn)        
  • NTP 15th            R.Dalton (Bannockburn)

 

Sunday 7th August Mens & ladies 4BBB Stableford

Ladies Winners                 L.Johns & J.Barras (Inverleigh) 39

Ladies Runners up           S.Holmes & L.Richardson (Inverleigh) 35

Mens Winners                  J.Hoiles & D.Chappell (Birregurra) 46

Mens Runners up            I.Page & S.Hondow (Inverleigh ) 41

  • NTP 3rd                    J.Hoiles
  • NTP 15th                      D.Chappell